Kroupy nebo vichřice? Letošní živly za sebou nechávají škody za půl miliardy.

Allianz pojišťovna zaplatí každoročně svým klientům stovky milionů korun za živly, které zasáhnou jejich domy, auta a podniky. Celkově v letošním roce poškodily zatím přes 13 tisíc klientů, jejichž škoda se vyšplhala na 538 milionů korun. Nejčastější příčinou těchto pojistných událostí letošního roku byly vichřice a kroupy, které mají více než 65% podíl na letošních kalamitách. Začalo to Eberhardem, který odnesl nebo poničil nejednu střechu či vozidlo a pokračovalo řadou lokálních bouřek, které doprovázelo silné krupobití.

Škody z krupobití a vichřice za devět měsíců roku 2019 ohlásilo Allianz 8500 klientů ve výši 200 milionů korun. Přes 1700 lidí se však na pojišťovnu obrátilo kvůli pojistným událostem, které souvisely s přepětím, téměř 900 se potýkalo s atmosférickými srážkami a 750 ohlásilo škodu vzniklou pod tíhou sněhu.

Zatímco v roce 2016 sužovalo 8764 klientů Allianz pojišťovny zejména krupobití, v následujících dvou letech to byly hlavně vichřice a letos se k nim znovu přidaly kroupy. Velmi často ale lidé volají likvidátory i kvůli požárům, povodním, záplavám a tíze sněhu.

Výsledkem letošních živlů je mnoho zdevastovaných střešních krytin, spadlých stromů na domy, auta a kůlny, popadaných plotů a rozbitých skleníků. Ojedinělé nebylo ale ani poškozené lešení, zničená omítka, zahradní nábytek a ulítlé trampolíny.

Ve spojitosti se záplavami šlo především o vytopené sklepy a několik řidičů, kteří nabourali kvůli aquaplaninku. Netradiční pojistnou událost nahlásil Allianz klient, kterému orkán Eberhard sebral ze zahrady kurník s exotickými slepicemi.

zdroj: www.allianz.cz