S jakou navigací na dovolenou?

„Silniční radar před vámi!“ varuje navigační aplikace Waze a na displeji mobilu ukáže ikonku kamerky měřící rychlost, případně zobrazující policistu. Informaci nemá z oficiálních zdrojů, do systému ji nahrávají sami řidiči.

Vzniká tak komunitní mapa, kterou každý projíždějící řidič používající aplikaci neustále vylepšuje. Už samotnou jízdou dává systému informaci o tom, jak je to s průjezdností v dané ulici. Mapa může ostatním řidičům lépe spočítat trasu a pomůže jim vyhnout se zácpám. Lidé podle společnosti Google řídí bezpečněji, když mají víc informací. 

Newyorské policejní odbory však soudí, že aplikace ohrožuje strážníky na životě. Případný útočník totiž hned ví, kde se policista nachází. Jejich prezident Edward Mullins žádá přímo Larryho Page, šéfa Googlu, aby „udělal správnou věc a odstranil tuto funkci z aplikace Waze“. Jinak policie NY přistoupí „k opatřením pro zajištění bezpečnosti svých lidí, a to včetně veřejných oznámení i soudních a legislativních kroků.“

Naopak podle Davea Maasse z organizace EFF bojující za občanské svobody je označování policistů na mapě stará záležitost. Zatímco dřív si lidé dávali vědět amatérským rádiem, dnes to dělají na mapě. Ale to byla jiná doba, oponují šerifové. Tehdy nikdo nepodnikal cílené útoky na osamělé policisty.

spočítejte si pojištění vozidla, asistence se na cesty hodí

vozidlo-cb2Netradiční a do detailů promyšlená

Aplikace Waze působí už na první pohled mnohem hravěji než konkurence. Vyžaduje registraci, protože se každý uživatel stává „wazerem“, členem komunity, která pomáhá udržovat mapy aktuální. Řidič (nebo spolujezdec) může použít tlačítko a rychle nahlásit zácpu, dopravní nehodu, přítomnost policisty, měření rychlosti a další události včetně cen PHM na čerpacích stanicích.

Uživatelé ocení i příjemné detaily. Navigace od nich vyžaduje jen málo kliknutí, některé volby se potvrdí samy, pokud je nezruší, což šetří čas a nerozptyluje při řízení. V USA a Kanadě funguje i řada hlasových instrukcí, v Evropě je zprovoznění hlasového ovládání zatím dost složité a nedostatečně zdokumentované (dokumentaci formou Wiki najdete i v češtině). Interface aplikace je promyšlený a přitom hravý. Na první pohled připomíná spíš dětskou hru, ale funkčně je naprosto vyhovující. Kromě klasické navigace nabízí třeba funkci ETA: můžete kamarádům jednoduše poslat zprávu s odhadem toho, za jak dlouho dorazíte. To se hodí, když třeba někoho vyzvedáváte před domem nebo hotelem.

Waze se od aplikace Mapy Google liší především přístupem k uživateli. Waze se zaměřuje jen na navigaci do auta a nabízí řidičům možnost účastnit se práce na mapách. Ve srovnání s Google Mapy je subjektivně příjemnější na ovládání. Zobrazuje také víc informací, např. místa nehod, dopravních omezení, dopravních kamer nebo policistů. Google Mapy naopak lépe zvládají přerušení GPS signálu a lépe zobrazují alternativní trasy během jízdy. Řidiči, kteří se rádi spoléhají na svůj orientační smysl, jistě ocení možnost nastavit zobrazení mapy „sever vždy nahoře“, což jim pomáhá k lepší orientaci v mapě.

Waze – izraleský globální úspěch

Aplikaci Waze vyvinul v roce 2008 izraelský start-up původně pod názvem LinQmap a o rok později ji začal nabízet na tamním trhu. Za dva roky získal údajně 1,5 mil. uživatelů. Na globálním trhu je Waze od roku 2010 a počet uživatelů narostl ze 7 mil. v roce 2011 na 50 mil. v roce 2013. To už se Waze přehoupl z nenápadné aplikace do mainstreamu a o jeho akvizici se pokoušel i Facebook, který byl údajně připraven zaplatit miliardu dolarů. Nakonec ho však přeplatil a za necelých 1,1 mld. dolarů koupil izraelský start-up Google.

Tlak ze strany amerických policistů by však mohl Waze poškodit, i když samozřejmě také přitáhne víc nových uživatelů, kteří se díky tomu dozvěděli, že jim aplikace pomůže vyhnout se pokutám. Pete Tenereillo, autor aplikace Trapster ukazující dopravní kamery na mapě, se domnívá, že by Google mohl přistoupit i k likvidaci Waze. Inženýry, tým i technologii Waze už má, aplikaci tedy nepotřebuje. Tenereillo ví, o čem mluví, protože jeho aplikaci zakázal Apple a skončila v prosinci 2014. 

spočítejte si cestovní pojištění

cestovni-cb2