Řidiči prémiových značek aut riskují častěji

Také máte zkušenost, nebo aspoň dojem, že jsou řidiči některých, spíše luxusních značek vozů agresivnější a bezohlednější než jiní? Nelze samozřejmě paušalizovat a v každém případě jde o subjektivní pocit. Studie organizace TireReviewsAndMore se jej však pokusila poněkud objektivizovat. Zaměřila se totiž na souvislost mezi nehodami s fatálními následky a konkrétním výrobcem automobilu.

Čerpala k tomu data ze statistik amerického úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) za rok 2017. Výzkum zjišťoval, zda existuje nějaká spojitost mezi příčinou nehody a výrobcem automobilu, respektive zda šlo o vůz luxusní, či nikoliv.

A ačkoliv se to někomu může zdát nepravděpodobné, na konci výzkumu se skutečně podařilo objevit jistou podmíněnost mezi 20 nejpopulárnějšími značkami na americkém automobilovém trhu a fatálními dopravními nehodami, pokud se jejich modely předloni podílely na aspoň 250 z nich.

Studie však současně varuje, že by lidé neměli výsledky tohoto průzkumu generalizovat a vždy by se měli věnovat řízení s maximální obezřetností. Nikoli až v okamžiku, kdy před sebou spatří některý z automobilů, jež se v žebříčku umísťovaly nad čarou průměru. Platí to např. pro vozy značky Infinity, které figurovaly nad průměrem hned u tří z pěti příčin fatálních nehod.

Především šlo o těžké havárie v důsledku vysoké rychlosti, konzumace alkoholu nebo o ujetí od nehody. Jak uvádí analýza problému, ukazuje se, že osoby v určitém typu vozidel mají větší sklony k nebezpečné jízdě, zatímco jiné značky jsou spojovány s nezodpovědností za volantem.

Tendenci častěji se zaplést do fatálních nehod způsobených vysokou rychlostí mají údajně řidiči vozů značek Acura (luxusní divize Hondy), Mercedes-Benz a Lexus. Lidé za volantem značek Acura, Cadillac a Mercedes-Benz patří do skupiny těch, kteří nejčastěji způsobí fatální nehodu pod vlivem alkoholu.

S vozy Mitsubishi, Acura a BMW zase nejčastěji zavinili fatální nehodu ti, kteří řídili pod vlivem marihuany. Řidiči automobilů značek Buick/Opel, Infinity a Saturn pro změnu figurovali v těžkých karambolech pod vlivem prášků. Značky Mercedes-Benz, Acura, Lexus a Chrysler se často objevovaly u tragických nehod, od kterých řidiči ujeli.

Ačkoli měl tento výzkum spíše informační a varovný charakter, přesto se jím podařilo potvrdit starou známou pravdu, že někteří majitelé automobilů prémiových značek mají zkrátka tendenci chovat se v provozu mnohdy až příliš riskantně.

Překračování povolené rychlosti a jízda pod vlivem omamných látek jsou obzvlášť nebezpečnými prohřešky za volantem jakéhokoliv vozu a s každým autem lze jezdit bezohledně. Studie proto doporučuje: „Pokud uvidíte řidiče, který se chová nevyzpytatelně a nezodpovědně, držte se od něj v bezpečné vzdálenosti a buďte připraveni provést úhybný manévr, pokud to bude nezbytné. Bez ohledu na výsledky studie je ostražitost za volantem nutná, ať už se kolem vás po silnici pohybují vozidla jakýchkoli značek.“

Jaké máte auto vy?

spočítejte si