Jsou nepojištění? A čí je to problém?

Řízení automobilu je riziková činnost, ač si to běžně moc nepřipouštíme. Každým rokem však zemře na silnicích světa asi 1,25 mil. lidí a 50 mil. utrpí zranění. V Evropě si dopravní nehody vyžádají ročně  27–28 mil. obětí a přes 300 tis. zraněných. V ČR bylo loni usmrceno 545 osob (nejméně od roku 1961!) a zraněno 27 081.

Hlavní příčinou těchto tragédií nejsou podle dopravních psychologů nepřiměřená rychlost, nebo technické závady, ale zejména nedostatečné soustředění, nepozornost, neznalost základních faktorů limitujících bezpečnost jízdy a přebujelé ego některých řidičů.

Je tu však ještě jedna pozoruhodná okolnost, která významný způsobem ovlivňuje nikoli snad prevenci nehod, ale především řešení a dopad jejich následků, kde hraje důležitou roli pojištění. Věřte nevěřte, ale každý stý vlastník vozidla u nás neplatí vědomě tzv. povinné ručení, z něhož se hradí škody způsobené ostatním účastníkům silničního provozu. Na našich silnicích se tak pohybuje neuvěřitelných asi 120 tis. nepojištěných vozidel, z toho 80 tis. úmyslně (jedno ze sta!). Navíc nejméně každý šestnáctý majitel vůdčího listu někdy řídil dopravní prostředek, o němž věděl, že nemá zaplaceno povinné ručení. Vyplynulo to alespoň z nedávného průzkumu uskutečněného pro Českou kancelář pojistitelů.

spočítejte si

Přitom dva ze tří motoristů nejsou se současným přístupem vůči neplatičům povinného ručení spokojeni a uvítali by zavedení systému, který by viníky účinněji přiměl jejich zákonnou povinnost splnit. Mj. souhlasí i s tím, aby nuceně přispívali na nepojištěné škody do garančního fondu, což preferuje 75 % dotázaných.

POZOR! Za každý den, kdy vaše vozidlo nebylo pojištěno, ač být mělo, jste povinni uhradit do garančního fondu ČKP u osobního automobilu 50–70 Kč, u nákladního až 300 Kč.

K situaci, kdy je vozidlo provozováno bez povinného ručení, dochází nejčastěji kvůli zániku pojistky v důsledku nezaplacení pojistného, příp. tehdy, kdy řidič dobře nezná stav pojistky vozidla (stará se o ni někdo jiný nebo má vůz půjčený). Proto by si vlastníci měli placení pojistného ohlídat. Někteří nepojištění se dokonce obhajují tvrzením, že ujedou vozidlem pouze krátkou vzdálenost. Většina dopravních nehod však vzniká během zlomku sekundy.

pomůžeme vám vybrat správné krytí nejen vašeho vozu, ale i vás a vašich peněz