Dobrá rada pro chodce, jak se dožít vysokého věku

Zapomeňte na přednost a buďte vidět!

Jako chodci jsme nejrizikovějšími účastníky silničního provozu – při střetu s autem máme jen minimální šanci. Proto bychom měli dělat všechno, abychom se takové kolizi vyhnuli. K tomu je nutné vědět, jaká jsou největší úskalí chodců na silnicích a v ulicích a jak je eliminovat.

Paradoxní na tom je, že si rizika chodců v silničním provozu často víc uvědomují řidiči než pěší účastníci. Zvlášť v okamžicích, kdy se na poslední chvíli vyhýbali člověku bezstarostně pochodujícímu v noci po krajnici v tmavém oděvu, bez jakéhokoli zviditelnění, div že ho nepřejeli. Přesto, opustí-li volant a vydají-li se někam po svých, často na to zapomenou. Ať už s řidičským průkazem v kapse nebo bez něj, stáváme se mnohdy lehkovážně zranitelnými chodci. Nedbáme na zásadu, že bychom měli na sobě mít něco zářivého, nebo aspoň reflexního.

Zatímco asistenční systémy v autech jsou stále dokonalejší a dokážou posádku ochránit téměř před vším, chodec je pořád v roli jakéhosi otloukánka. Doslova – jen loni zahynulo na českých silnicích 113 pěších. Většina, šedesát procent z nich, v noci a mimo město. Pětina řidičů, kteří měli tu smůlu, že někoho srazili, přiznala, že oběť před nehodou neviděla.

Pro chodce bylo nejsebevražednější chybou tmavé oblečení a to, že nerozvážně, náhle vstoupili do vozovky. Přestože polovina pěších zahynula z viny řidičů, nemůže to být útěcha. Nejlepší je dělat všechno pro to, abychom jako chodci přežili. Řidiči museli absolvovat výuku a složit zkoušky, aby získali řidičský průkaz, zatímco chodci nic podobného vlastnit nemusejí. Tím spíš by si měli být vědomi, jaká nebezpečí na ně v silničním provozu číhají.

Zásady bezpečnosti chodce

 • Buďte vidět!

  Používejte především výrazné reflexní prvky. Jsou sice už pár let povinné, ale jen pro chodce mimo město za snížené viditelnosti, tedy i za mlhy, hustého deště nebo sněžení. Ve vlastním zájmu je však noste i ve městě, kde je méně veřejného osvětlení, a úplně nejlépe vlastně všude. Čím víc budete vidět, tím lépe.

 • Zapomeňte na přednost na přechodu!

  Silniční zákon sice říká, že „řidič nesmí ohrozit nebo omezit chodce, který přechází nebo zjevně hodlá přecházet po přechodu, a v případě potřeby je povinen i zastavit vozidlo,“ ale bez bližších podrobností, co ta „potřeba“ vlastně znamená. Chodcům naopak zakazuje „vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem“. Vždy se rozhlédněte vlevo, vpravo, přesvědčte se, zda nepřijíždí vozidlo. Pokud se vám zdá blízko, nepřecházejte.

 • Nepostávejte u přechodu, jděte!

  Řidiče matou chodci, kteří stojí u přechodu, aniž by dali najevo úmysl přecházet. Otupují tak jejich pozornost, což by na dalším přechodu někoho mohlo stát život.

 • Zvolte radši osvětlený přechod!

  Nejenže budete lépe vidět, ale vyvarujete se také neblahého efektu, kdy se podobné přechody střídají s těmi neosvětlenými, které mohou řidiči přehlédnout. A ještě něco, přecházíte-li zleva, buďte velmi opatrní, řidič soustřeďuje pozornost podvědomě spíš na pravou stranu vozovky.

 • Není-li to nutné, nepřecházejte mimo vyznačený přechod!

  Pravidla přecházení nedodržuje ve městech mnoho lidí. A toto chování je jednou z významných příčin smrtelných nehod.

 • Pozor na čtyřech pruzích!

  Přecházení silnice s dvěma jízdními pruhy v každém směru patří k nejnebezpečnějším. Je třeba především ujistit se, zda zastavila i vozidla v druhém pruhu. A ještě malá záludnost – povinnost zastavit před přechodem vedle jiného auta platí pouze pro vozidla jedoucí stejným směrem. Pro protisměr už ne!

 • Vstupujte pouze na zelenou!

  Přejdete-li plynule, nemusíte mít obavy. Světla jsou podle technických norem nastavena vždy tak, aby bylo možné plynulou chůzí přejít na druhou stranu. A že během ní padne červená, nevadí, v tu chvíli máte stále přednost. To platí i pro na zelenou odbočující vozy, přesto buďte opatrní.

 • Tramvaj má na přechodu vždy přednost!

  Neznalost této skutečnosti stála vloni u nás život osm lidí.